Engelsiz Üniversite Eskişehir Çalıştayı 19 Mayıs'ta başlıyor

Engelsiz Üniversite Eskişehir Çalıştayı 19 Mayıs'ta başlıyor

Engelliler Konfederasyonu ve Yaşam Boyu Eğitim Derneği, Avrupa Birliği’nin desteğiyle yürüttükleri Proje kapsamında, Engellilik alanındaki sivil toplum temsilcilerini ve üniversite öğrencilerini, 19-21 Mayıs 2022 tarihleri arasında, Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı- Eskişehir Çalıştayı’nda Marwa Hotel’da buluşturuyor.

Çalıştayın Açılışında, Mayıs 2021’de duyurulan, engelli üniversite öğrencilerinin
günlük yaşam mücadelelerine ilişkin, Afiş ve Slogan, Fotoğraf, Kısa Film ve Makale dallarındaki HERKES İÇİN ÜNİVERSİTE YARIŞMASI’nın sonuçları açıklanacak ve kazanan yarışmacılara ödülleri verilecek.

Engelli Üniversite Öğrencilerinin Savunuculuk ve Katılım Becerilerinin Geliştirilmesi Projesinin hedef kitlesi engelli ve engelli olmaya üniversite öğrencileri.

Projenin amacı üniversite öğrencilerinin engellilik alanında farkındalıklarının artırılması, politika ve karar alma süreçlerine dahil olmaları için katılım ve savunuculuk kapasitelerinin artırılmasıdır. Böylece gençlerin engellilik alanında sivil toplumun gençlerin katılımıyla güçlendirilmesi hedefleniyor.

Projenin en önemli sonuçlarından birisi, ulusal ve uluslararası engellilerin sivil toplum örgütleriyle de bağlantılı olacak bir “Engelsiz Üniversite için Öğrenci Ağının” kurulması amaçlanıyor.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramında, ülkemizin geleceği olan üniversiteli gençlerle engellilik, sivil toplum, üniversitede engelli öğrenci olmak ve engelsiz bir üniversite için neler yapılabileceği konuları ele alınacak.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksek Okulu’ndan, Toros Üniversitesi’nden akademisyenler iyi uygulama örnekleri üzerine konuşup, Engelliler Konfederasyonu’ndan sivil toplum temsilcileri engellilik ve sivil toplum
üzerine deneyimlerini paylaşacak.

Fotoğraf Galerisi
Video Galerisi