Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı Eskişehir Çalıştayı - 19 - 21 Mayıs 2022

Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı Eskişehir Çalıştayı - 19 - 21 Mayıs 2022

Çalıştay  Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel'in Açılış Konuşmasıyla başladı.  

Yaşam Boyu Eğitim Derneği adına Ali Ulusoy proje hakkında biilgi verdi. 

Gençlik adına Ayten Çelikörs, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik Bayramı için bir konuşma yaptı: 

"Merhaba, Ben Ayten Çelikörs, Mersin Toros Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Psikoloji Bölümü öğrencisiyim. Engelli bir birey olarak sporla, sanatla ilgilendim. Farklı eğitim kurumlarından eğitim aldım. Bunları bana destek olan ailemin, öğretmenlerimin, üniversitedeki hocalarımın desteğiyle gerçekleştirdim.

Yaşamımın dikensiz gül bahçesi olmadığını bilmenizi isterim. Bende tüm engelli bireyler gibi olumsuz koşullardan payıma düşeni aldım. Engelli olmanın acısını tüm engelliler gibi yaşadım. Yılmadım çalıştım ve çalışmaya devam edeceğim. Bu Çalıştay’a katılan engelli arkadaşlarımın da benzer öykülerini bu üç günde konuşma fırsatı bulacağız.

Engelliler Konfederasyonu ve Yaşam Boyu Eğitim Derneği’nin Avrupa Birliğinin mali desteğiyle yürüttüğü Proje kapsamında düzenlenen Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı Eskişehir Çalıştay’ında, farklı şehirlerden üniversite öğrencisi gençler olarak bizler ve Engelliler Konfederasyonu’nun yetkilileri Ülkemizin Kurucusu Ulu Önder Atatürk tarafından gençlere armağan edilen bu anlamlı günü birlikte kutluyoruz.

Ülkemizin geleceğinde sorumluluk almaya hazırlanan gençler olarak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutlarken, Cumhuriyetimizin bize sağladığı imkanların farkındayız. Bu yüzden bize sunulan imkanlara, ülkemizdeki tüm çocuklar ve gençlerin ulaşabilmeleri için kendimizi iyi yetiştirmeye ve ülkemize katkı vermeye hazırlanıyoruz.

Engelli birey olarak “Engelli insan olmadığını, Engellenen insan olduğuna inanıyorum. Ülkemizde Engelli farkındalığı şimdilik Engellileri mutlu edecek düzeyde bulunmamaktadır. Umudumuz tüm engellilerin engelsiz yaşam koşullarının oluştuğunu görebilmesidir.

Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı Eskişehir Çalıştayı’nda üniversite öğrencisi gençler olarak, üniversitelerin engelli öğrenciler için engelsiz olmasına nasıl katkı vereceğimizi konuşmak için bir aradayız. Yapacağımız bu çalışmaların, gençlere ithaf edilmiş bu bayramın anlamına ve önemine uygun olduğunu düşünüyorum.

Engelsiz günler dileğiyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Hepimize Kutlu olsun…  19 Mayıs 2022 Eskişehir

Herkes İçin Üniversite Yarışmasının Ödül Töreninde  Afiş ve Slogan, Fotoğraf, Kısa Film ve Makale dallarına Yarışmayı kazananlara ödülleri verildi.