Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı - Eskişehir Çalıştayı 19 - 21 Mayıs 2022

Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı - Eskişehir Çalıştayı 19 - 21 Mayıs 2022

Engellilik alanındaki sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve üniversite öğrencileri, Engelliler Konfederasyonu ve Yaşam Boyu Eğitim Derneği'nin, Avrupa Birliği’nin mali desteğiyle yürüttükleri Proje kapsamında,19- 21 Mayıs 2022 tarihleri arasında, Engelsiz Üniversite İçin Öğrenci Ağı- Eskişehir Çalıştayı'nda buluştu. 

Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel’in yaptığı açılış konuşmasının ardından söz alan Yaşam Boyu Eğitim Derneği Başkanı Ali Ulusoy ‘Engelsiz Üniversite” yolculuğunda farklı konulara değinerek farkındalık oluşturdu. Gençlik temsilcisi olarak konuşma yapan Toros Üniversitesi Psikoloji Bölümü  öğrencisi Ayten Çelikörs üniversite eğitim alanındaki engellerden ve yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.  

Açılış konuşmalarının ardından, engelli üniversite öğrencilerinin günlük yaşam mücadelelerine ilişkin, Afiş ve Slogan, Fotoğraf, Kısa Film ve Makale dallarındaki HERKES İÇİN ÜNİVERSİTE YARIŞMASI’nın sonuçları açıklanarak kazanan yarışmacılara ödülleri verilldi. 

              

Ödül töreninin ardından kültür gezisine çıkan çalıştay katılımcıları Eskişehir’in tarihi yolculuklarında gezinip farkılı deneyimler yaşadılar…

Çalıştayın 2. gününde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksek Okulu’ndan, Toros Üniversitesi’nden akademisyenler iyi uygulama örnekleri üzerine konuşup, Engelliler Konfederasyonu’ndan sivil toplum temsilcileri engellilik ve sivil toplum

üzerine deneyimlerini aktardılar. 

Projenin amacı üniversite öğrencilerinin engellilik alanında farkındalıklarının artırılması, politika ve karar alma süreçlerine dahil olmaları için katılım ve savunuculuk kapasitelerinin artıracak. Böylece gençlerin engellilik alanında sivil toplumun gençlerin katılımıyla güçlendirilmesi hedefleniyor.

Projenin en önemli sonuçlarından birisi, ulusal ve uluslararası engellilerin sivil toplum örgütleriyle de bağlantılı olacak bir “Engelsiz Üniversite için Öğrenci Ağının” kurulması amaçlanıyor.

 

 

Fotoğraf Galerisi